Po tym jak wyjaśniliśmy sobie w jaki sposób się oblicza wiek ciąży, jakie najważniejsze wydarzenia w rozwoju płodu mają miejsce w ciągu pierwszych paru tygodni ciąży oraz jakie następne kroki najlepiej wykonać po pozytywnym domowym teście ciążowym – czas przejść do tematu odżywiania, który wymaga wniesienie paru poprawek i podkreślenie paru różnic od ogólnie przyjętych zasad dobrych nawyków żywieniowych dla osoby niebędącej w ciąży.

MOTYWACJA DO WŁAŚCIWYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH

Przede wszystkim, niemal, że na samym wstępie, chciałabym mocno zaznaczyć na tym, że dobrze zbilansowane żywienie w ciąży nie służy temu, aby uniknąć przyrostu masy ciała w trakcie jej przebiegu, ani żeby (nie daj Boże) się odchudzać! Przyrost masy ciała w trakcie ciąży jest kwestią nieuniknioną, a wręcz niezbędną dla właściwego rozwoju płodu. O kwestiach związanych z wagą więcej porozmawiamy w następnym tygodniu projektu Julia Radzi.

Głównym lub nawet jedynym fundamentem motywacyjnym do właściwego odżywiania się ma być zdrowie Twojego potomka. Wiele doniesień naukowych są w 100% zgodne w tym, że to w jaki sposób odżywia się kobieta w okresie poprzedzającym ciążę oraz podczas jej trwania ma bardzo duże znaczenie zarówno na przebieg ciąży, rozwój płodu jak i zdrowie dziecka w ciągu jego całego życia. Jeśli nie zdążyłaś zmienić nawyków żywieniowych przed ciążą – nic straconego, czas najwyższy zabrać się za to teraz. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej, gdyż Ty kobieto stajesz się jedynym żywicielem dziecka, które w Tobie się rozwija! Niemal wszystko co zjesz będzie strawione oraz przez łożysko trafiać do krążenia krwi Twojego dziecka.

WŁAŚCIWE PRENATALNE NAWYKI ŻYWIENOWE

Tak jak już wspominałam w tym artykule w kontekście żywienia niema podejścia zerojedynkowego, a najważniejszą zasadą niewątpliwie by było, aby żywienie było jak najmniej przetworzone oraz jak najbardziej urozmaicone. Czyli najlepiej, aby to co jemy miało w składzie tylko jeden czysty składnik – kasze, którą sami ugotujemy, mięso/rybę, którą sami zamarynujemy oraz przyrządzimy itd.

JAKICH PRODUKTÓW W CIĄŻY SIĘ WYSTRZEGAĆ?

Warto jednak pamiętać, że są produkty, których warto w trakcie diety prenatalnej unikać, aż do rozwiązania ze względu na potencjalne ryzyko, które stwarzają dla przyszłej matki oraz płodu.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.

linku również znajdzie się film na YT.