W tym artykule skupimy się na zmianach widocznych gołym okiem w naszej anatomii, jak np. wzrost brzucha na skutek powiększającej się macicy i rosnącego w niej dziecka, zmiany w postawie naszego ciała oraz tego jak to na nas wpływa, czy i jakie dolegliwości mogą te zmiany powodować i czy w ogóle możemy coś z tym robić po porodzie i połogu, ale też już w przebiegu ciąży nie czekając na okres po porodzie i połogu.
CZYM JEST UROGINEKOLOGIA
Uroginekologia jest dziedziną medycyny, która się zajmuje patologią dna miednicy. Schorzenia uroginekologiczne u kobiet występują znacznie częściej niż może się wydawać – szacuje się, że aż co trzecia pacjentka, która odwiedza gabinet lekarza ginekologa ma dolegliwości związane z dysfunkcją mięśni dna miednicy, co się przekłada na takie, często bardzo wstydliwe dolegliwości jak:
- Wysiłkowe czy mieszane nietrzymanie moczu;
- Naglące parcia – pęcherz nadreaktywny;
- Zaleganie moczu w pęcherzu;
- Nietrzymanie kału;
- Wypadanie czy obniżenie narządów miednicy mniejszej;
- Zaparcia;
- Dyspareunia- czyli bolesne współżycie.
Objawy te mogą mieć bardzo zróżnicowaną i mieszaną etiologię, ale uważa się, że wspólnym jest występowanie dysfunkcji mięśni i/lub stawów w odcinku lędźwiowym i/lub miednicy.
Wśród czynników, które zwiększają szansę na pojawienie się powyżej wymienionych problemów uroginekolodzy wymieniają:
- porody siłami i drogami natury;
- liczne porody i/lub porody dużych dzieci;
- wiek – zmiany hormonalne;
- nadwaga i/lub otyłość.
Aby efektywnie pomoc takiej kobiecie trzeba najpierw właściwie rozpoznać przyczynę powyższych dolegliwości przez lekarza specjalizującego się w uroginekologii. W badaniu ginekologicznym lekarz specjalizujący się w uroginekologii w specjalnym badaniu USG przedsionka pochwy i dna miednicy ocenia pęcherz, cewkę moczowa oraz struktury sąsiadujące, określa rodzaj i stopień obniżenia narządu rodnego, pęcherza i odbytnicy oraz ocenia stan odżywienia śluzówki pochwy.
FIZJOTERAPIA UROGINEKOLOGICZNA
Po dokładnym rozpoznaniu wdraża się postepowanie terapeutyczne – uroginekologia w pierwszej kolejności zakłada wdrożenie terapii nieinwazyjnej opartej o zabiegi u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.
W linku również znajdzie się film na YT.