W tej części artykułu opiszę jak najbardziej w skrócie strukturę mózgu i jego funkcjonowanie . W dalszej części serii artykułów o „Dopingu Mózgu” dokładniej będą poruszone o wiele ciekawsze informacje na temat suplementów „inteligentnych”, ich klasyfikacji i działaniu – zajmiemy się tym tygrysy lubią najbardziej: lewitacja, czyli jak poprawnie i porządnie zhackować swój własny mozg!

Ale żeby zasłużyć na kolejne części najpierw trzeba przeczytać tą – jest to niezbędne do zrozumienia w jaki właśnie sposób działają środki nootropowe 😉

zdjecie 1

Mózg jest jak twardy dysk „duszy”. Nie możemy być kimś kim naprawdę chcemy być, jeśli nasz mózg nie funkcjonuje prawidłowo. Jego działanie decyduje na ile szczęśliwi i sprawni się czujemy, jak dobrze sobie radzimy z problemami życiowymi lub w kontaktach z innymi. Nasz mózg może pomagać lub przeszkadzać w związku, małżeństwie, w wychowywaniu dzieci, w pracy oraz doświadczaniu przyjemności i bólu.

Do niedawna naukowcy mogli tylko spekulować na temat roli mózgu w kształtowaniu się naszej osobowości i umiejętności podejmowania decyzji. Nie było zaawansowanych narzędzi, żeby przyjrzeć się jego funkcjonowaniu dokładniej, w związku z tym było wiele fałszywych założeń co do jego wpływu na nasze życie. Nowe metody medycyny nuklearnej jak np. metoda SPECT pozawala na mierzenie przepływu krwi i sprawdzenia przebiegu procesów metabolicznych w mózgu.

Zrozumienie tego jak pracuje nasz dysk „duszy” pomoże zrozumieć dlatego tak się czujemy, a nie inaczej. Mózg posiada różne obszary i każdy z nich ma swoje funkcję np.: zdolność do podejmowania decyzji, lęk, skłonność do unikania lub szukania konfliktów, samodyscyplina, umiejętność komunikowania się z innymi osobami, zdolności – językowe, matematyczne itd., nastrój, gniew, agresja, radość, ból – można bardzo długo wymieniać. Ten temat zasługuje na oddzielny artykuł, najważniejsze jest zrozumieć że np. uraz głowy i zaburzenie w funkcjonowaniu np. płatu skroniowego, który odpowiada między innymi za kontrolę temperamentu, może kompletnie zmienić człowieka nie do poznania – on/ona już nigdy nie będzie tą samą osobą. Zaburzenia i urazy tego obszaru mózgu powodują wybuchy gniewu, agresję, problemy z pamięcią itd.

Nauka, technologia, poziom życia w niewyobrażalnym tempie idą do przodu. A do czego to prowadzi – coraz więcej osób w gabinetach brain doping cz4_2lekarzy psychologów, psychoterapeutów, neurologów wychodzi z uśmiechem na twarzy, bo się dostało receptę na lek antydepresyjny, który „naprawi” całe życie. Nasz tryb życia – w ciągłym pośpiechu, nacisku społeczności, oczekiwaniach wobec siebie, ambicje, marzenia, plany, bieg, coraz mniej snu – im więcej mamy, tym więcej chcemy mieć i tym bardziej nieszczęśliwi jesteśmy. Wysoko przetworzona żywność i ogólnie złe nawyki żywieniowe, używki, duże miasta, transport w nich i metale ciężkie w zanieczyszczonym powietrzu, hałas – temu zawdzięczamy taki sobie paradoks – im większy i lepszy poziom życia, bardziej rozwinięty kraj, tym więcej chorych osób z zaburzeniami psychicznymi i stanami depresyjnymi.

Kolejna sprawa to hormony – w przypadku obu płci (hormony tarczycy i nadnerczy), chroniczne infekcje i stany zapalne w organizmie, które odgrywają bardzo dużą rolę w funkcjonowaniu mózgu.

Właściwy poziom hormonów jest niezbędny do ochrony i optymalnego funkcjonowania zdrowia immunologicznego mózgu. Na przykład niedoczynność tarczycy może (ale nie musi) spowodować autoimmunologiczne choroby mózgu lub doprowadzić do rozregulowania neuroprzekaźników.

zdjecie 2

Podwzgórze jest częścią mózgu, który kieruje funkcjonowaniem hormonów, w tym hormonów tarczycy, odbywa się to za pomocą przysadki mózgowej. Hipoglikemia, insulinooporność i cukrzyca prawie zawsze idą w parze z bardzo obniżonym poziomem serotoniny i /lub dopaminy, co swoją drogą utrudnia komunikację między mózgiem, a tarczycą.

Zapalenia przewodu pokarmowego (jelit), chroniczne infekcje, nietolerancje i alergie pokarmowe, zakażenia grzybicze, mogą powodować wyniszczenie podwzgórza mózgu, a w efekcie znowu mamy zaburzone hormony i problemy z zachowaniem, snem, regulacją temperatury ciała itd.

I teraz coś dla kobiet i ich facetów, którzy mają być bardziej wyrozumiali dla nas w trakcie niektórych dni w ciągu miesiąca Wbrew opiniom niektórych sceptyków, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) naprawdę istnieje. Głęboki układ limbiczny (odpowiada za kontrolę nastroju) wykazuje ponad przeciętną aktywność w porównaniu do innych faz cyklu u kobiet. Kobiety z PMS nic sobie nie wmawiają: chemia ich mózgu rzeczywiście się zmienia i wywołuje reakcje, nad którymi nie mogą zapanować. Układ limbiczny ma większą ilość estrogenu niż pozostałe części mózgu i u dużej ilości kobiet prowadzi to do większej wrażliwości na zmiany poziomu estrogenu, mające miejsce w okresie dojrzewania, przed początkiem miesiączki, po urodzeniu dziecka lub właśnie podczas menopauzy, kiedy poziom estrogenu znacznie się obniża. Oczywiście wszystko jest kwestią indywidualną. Dla niektórych zmiany te przynoszą dramatyczne efekty jak agresja, a u niektórych tylko płaczliwość i obniżony humor.

zdjecie 3

Całe szczęście w tym, że nauka idzie do przodu… Coraz głośniej się robi o naturalnym systemie leczenia zaburzeń psychicznych za pomocą środków nootoropowych. Ten system, oparty na najnowszych badaniach naukowych, jest w stanie pomóc milionom osób leczonych lekami antydepresyjnymi lub nawet zwykłym osobom bez zaburzeń psychicznych jak np. studenci, dla których niezwykle ważna jest zdolność dobrego zapamiętywania i odtwarzania w pamięci zapamiętanej jakiś czas temu informacji.

STRUKTURA MÓZGU

Struktura naszego mózgu składa się z ok. 100 bilionów malutkich komórek pod nazwą neuronów, które wspierają i odżywiają kolejne 900 bilionów komórek glejowych. Żeby neurony poprawnie komunikowały się między sobą (tzw. sygnalizacja chemiczna) jest potrzebne prawidłowe funkcjonowanie struktur pod nazwą synaps mózgowych. Synapsy łączą neurony z sąsiednimi komórkami nerwowymi poprzez impuls elektryczny. Neuroprzekaźniki jak i neurony oraz synapsy, znajdują się w naszym mózgu w bardzo dużych ilościach – substancje te „zapakowane” są w pęcherzyki synaptyczne, które znajdują się na końcówkach aksonów (neuron się składa z dendrytów i aksonów, dendryty odbierają sygnał które wysyłają aksony). Neurotransmitery syntetyzowane są z prekursorów, a prekursorem mogą być aminokwasy np. dostarczane z pożywienia. Neuroprzekaźniki są przekaźnikami chemicznymi, które umożliwiają komunikowanie się komórek mózgowych między sobą, są stale wytwarzane w mózgu i ich ilość może być niewłaściwa dla zdolnego myślenia, koncentracji, samopoczucia psychicznego, procesu zapamiętywania lub przetwarzania informacji .

zdjecie 4

Naturalny system leczniczy stanów depresyjnych uznaje, że większość z nas ma zaburzoną równowagę neuroprzekaźników w mózgu z powodów genetycznych, środowiskowych i związanych z trybem życia (odżywianie, używki itd.). Ostatni element tak naprawdę jest najczęstszą przyczyną zaburzeń ilościowych neuroprzekaźników. Skoro neuroprzekaźniki nie mają z czego być syntezowane – jak np. w wypadku złego odżywiania się – skutkiem jest osłabiona koncentracja, pamięć, zły humor, brak motywacji i chęci do rozwoju, stany depresyjne, niechęć do nowych doświadczeń, brak „umiejętności” cieszenia się życiem codziennym . Niewłaściwa podaż składników odżywczych z pożywienia ma wpływ na zmianę ekspresji genów białek, które regulują aktywność neuroprzekaźników w synapsach. Niedobór składników pokarmowych powoduje brak ochrony przed ciężkimi metalami, które oczywiście są toksyczne dla naszego organizmu. Przyczyny zaburzeń można wymieniać w nieskończoność, np. niezwykle istotnym i mającym destrukcyjny wpływ na pracę mózgu jest żywienie tzw. wysoko węglowodanowe z dużą zawartością cukrów prostych oraz spożywanie glutenu czy ogólnie wysoko przetworzonej żywności w diecie codziennej.

NAJWAŻNIEJSZE NEUROTRANSMITERY

zdjecie 5

  • Serotonina, neuroprzekaźnik szczęścia i radości. Porównywana jest do LSD, bo LSD tak jakby „udaje” serotoninę w mózgu. Odpowiada za „posiadanie” i „otrzymywanie” radości z hobby i zainteresowań przy niedoborze uczucia złości, wściekłości , stanów depresyjnych, braku dużej ilości słońca, straceniu entuzjazmu do robienia czegoś co wcześniej sprawiało wiele przyjemności, braku uczucia spełnienia, radości z relacji romantycznych lub przyjacielskich, trudności z ciągłością snu i uczuciem wypoczynku po przebudzeniu. Prekursorem serotoniny jest Tryptofan.
  • Dopamina (jako prekursor noradrenaliny), neuroprzekaźnik przyjemności i zdolności do nagradzania się. Odpowiada za: uczucie bycia komuś potrzebnym/ą, zdolności do radzenia sobie ze stresem, koordynację oraz napięcie mięśni (niedobór dopaminy prowadzi do choroby Parkinsona). Dopamina jest związana z regulacją wydzielania prolaktyny i gonadotropin, wywołuje euforię (np. kokaina działa poprzez zwiększenie stężenia dopaminy w jądrze półleżącym mózgu). Prekursorem dopaminy jest L- Tyrozyna.
  • Glutaminian, najważniejszy przekaźnik pobudzający. Prekursorem jest Glutamina
    GABA, najważniejszy hamujący neuroprzekaźnik – odpowiada za uczucie spokoju i wyciszenia wewnętrznego. Przy niedoborach: ataki paniczne bez żadnej przyczyny, uczucie napięcia wewnętrznego, myśli przeszkadzające w relaksowaniu i odpoczynku – martwienie sprawami, które wcześniej by nie ruszyły w cale.
  • Acetylocholina, neuroprzekaźnik pamięci i zdolności do uczenia się – pełni funkcje pobudzające, odpowiada za kreatywność, kalkulację, rozpoznawanie obiektów oraz twarzy, orientację w terenie, pamięć wzrokową. Acetylocholina zwiększa skurcze w układzie mięśniowo-szkieletowym i zmniejsza skurcze w mięśniu sercowym. Prekursorem jest Cholina.

NEURONY SIĘ DZIELĄ NA:

  • Dopaminergiczne – środki nootropowe dopaminergiczne powodują zwiększenie poziomu dopaminy (patrz wyżej za co odpowiada).
  • Serotogeniczne – środki nootropoweserotogeniczne działają poprzez zwiększenie poziomu serotoniny (patrz wyżej za co odpowiada).
  • Glutaminergiczne – środki nootropowe glutaminergiczne działają poprzez zwiększenie poziomu glutaminianu (patrz wyżej za co odpowiada).
  • Cholinergiczne – środki nootropowe cholinergiczne zwiększają ilość acetylocholiny (patrz wyżej za co odpowiada).
  • GABAergiczne – środki nootropowe GABAergiczne zwiększają ilość GABA, działają odwrotnie do kofeiny, dają uczucie spokoju i wyciszenia.

Spora różnorodność suplementów sklasyfikowanych jako leki nootropowe nie posiadaja dokładnego opisu wyjaśniającego w jaki sposób faktycznie oddziałują, ponieważ mechanizmy są bardzo skomplikowane i trzeba mocno się zagłębiać w neurobiologię, aby móc zrozumieć każdy z nich. Ta część artykułu ma chociażby trochę przybliżyć Was do zrozumienia jaki wpływ „inteligentne” środki nootropowe wywierają na organizm. Generalnie i krótko mówiąc, efekt leczniczy otrzymuje się dzięki zmianie podaży substancji neurochemicznych w mózgu, stymulowaniu powstawania nowych neuronów, lepszemu dotlenieniu i zwiększeniu przepływu krwi. Nasza dostępność do wspomnień (ich odtwarzania), zapamiętywania itd. związana jest z działaniem neuroprzekaźników.

zdjecie 6

Jako przykład: Piracetam, o którym napiszę więcej w kolejnej części , poprawia pamięć poprzez zmianę zawartości acetylocholiny, która jest mediatorem pobudzającym korę mózgu – wpływa on na impuls nerwowy i pobudzenie w synapsach mózgowych. Niska toksyczność nootropików sprawia, że są bezpieczne i bardzo skuteczne w poprawie pracy mózgu bez skutków ubocznych dla układu nerwowego.

Tak jak pisałam już na początku artykułu, w dalszej części serii o „Dopingu Mózgu” poruszę dokładniej kwestie o wiele ciekawsze na temat suplementów „inteligentnych”, ich klasyfikacji i działaniu. Zajmiemy się tym co tygrysy lubią najbardziej – lewitacja, czyli jak poprawnie i porządnie zhackować swój własny mozg

  • Artykuł ma charakter informacyjny. Wyniki badań i dolegliwości warto konsultować z lekarzem.