Każdy z nas na pewno oglądał „Limitless”. Facet bierze tabsa i najbardziej oddalone części mózgu, o których nawet nie miał zielonego pojęcia zaczynają pracować. Niezła bajka… A może jednak nie aż tak oddalona teraźniejszość?

Spójrzmy na mozg jako dysk twardy. Ile informacji zmieścimy w głowie? Naukowcy szacują, że będzie to w granicach ok. 1000 terabajtów – jeśli podliczymy ilość neuronów w mózgu i popatrzymy na nie jako bity.

Każdy zapewne wie, że jakość i długość snu, poprawny styl odżywiania, czy nawet utrzymywane stosunki międzyludzkie wpływają na rozwój pamięci zarówno tej krótkiej, jak i długiej. Jednym z najlepszych ćwiczeń dla mózgu, a tak mało uprawianych (udowodniono, że działają pozytywnie w tym zakresie), jest medytacja, która wpływa na pogrubianie kory mózgowej – poprawia też koncentrację, zdolność kreatywnego myślenia, pamięć czy jakość i ilość wpajania, np. uczenie się. Medytacja także pomaga utrzymywać w ryzach depresję, bojaźń, przewlekle bóle, wysokie ciśnienie krwi, czy nawet cukrzycę!

Dieta bogata w kwasy tłuszczowe, antyutleniacze , polifenole i resweratrol również pozytywnie wpływa na pamięć i rozwój mózgu, hamując jego starzenie.

Wychodząc z założenia, że czytanie o naturalnych środkach, które podnoszą pracę mózgu jest z lekka nudnawe i mało ekscytujące w dalszych częściach (rozpoczynając od tej) częściach artykułu postaram się przybliżyć dość ciekawe moim zdaniem (i nie tylko moim) środki łatwo dostępne, legalne, bez recepty, które przeszły masę badań pod kątem skutków ubocznych i działania, żeby uznać je za warte uwagi – moim skromnym zdaniem (również poruszone w kilku badaniach) są lepsze niż leki SSRI- selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Leki na receptę, uzależniające i bardzo ciężkie do odstawienia, przepisywane przez lekarzy, którzy w sumie mają gdzieś pacjenta. Tymi środkami „leczą” nawet lekarze rodzinni…

Depresje
Fobie społeczne
Nerwice
Różnego rodzaju leki (uogólnione)

Do tej grupy leków należą takie jak np. zoloft i wiele innych (jak i najsłynniejszy z nich, prosac).

Leki te działają, jak sama nazwa wskazuje, zwiększając stężenie neuroprzekzaźnika serotoniny poprzez hamowanie jego wychwytu zwrotnego… Czyżby? Leki te inaczej mówiąc, robią nasz mozg w konia, dając mu do „zrozumienia”, że jest więcej serotoniny, a tak naprawdę zaniżają naturalny jej poziom. Dla przypomnienia – serotonina- hormon szczęścia.

zdjecie 1

NOOTROPIKI NATURALNE WARTE UWAGI

  1. Aszwaganda

Badania pokazały, że aszwaganda ma dużo właściwości anty utleniających, anty stresowych, anty bojaźniowych jak i również przeciwzapalnych i przeciwrakowych. Właściwości anty stresowe aszwagandy porównywalne są do leku Lorazapam, który jest na receptę przepisywany przede wszystkim przeciwlękowo jak i uspokajająco. Lek też, w zależności od sytuacji pobudza lub działa nasennie – również stosowany w tym przypadku. Lorazepam UZALEŻNIA!

Badania na zwierzętach udowodniły że aszwaganda ma właściwości relaksujące. W badaniu na ludziach, testowane były przeciw negatywnym efektom stresu i bojaźni. Uczęstnicy testów mieli więcej energii, byli bardziej uodpornieni na zmęczenie, mieli lepszy sen i generalnie lepsze nastawienie do życia.

W badaniu przeprowadzonym na uniwersytecie medycznym w Toyama w Japonii, aszwaganda wykazała właściwości regenerujące aksony i dendryty komórek nerwowych, co jest bardzo istotne podczas leczenia Alzheimera.

Dodatkowe korzyści wynikające z korzenia Aszwagandy ( zwane są także ”indyjskim żen-szeniem” ) są: poprawienie funkcjonowania układu immunologicznego, działanie pozwalające zaadoptować organizm do czynników stresowych i utrzymać homeostazę, wzmacniające funkcjonowanie wątroby i nerek, regulujące układ hormonalnym, poprawia sprawność seksualną i hamuje siwienie włosów. Aszwaganda minimalizuje rozregulowanie organizmu, które może prowadzić do chorób niezależnie od wywołującej je przyczyny: ubogiej diety, braku snu, fizycznego czy psychicznego obciążenia, substancji toksycznych w otoczeniu, także zwiększa wydolność fizyczną, koordynację psychomotoryczną i zmniejsza czas reakcji – z tego powodu jest bardzo dobra dla sportowców.

  1. GINKO BILOBA (MIŁORZĄB DWUKLAPOWY) I GOTU KOLA

Ginko biloba – gatunek drzewa pochodzący z Chin. Miłorząb jest używany jako środek opóźniający starzenie, szczególnie w układzie krwionośnym i nerwowym, wzmacnia naczynia krwionośne, stosuję się w profilaktyce otępienia spowodowanego uszkodzeniem mózgu i znacznego obniżenia się sprawności umysłowej oraz w profilaktyce choroby Alzheimera. Ginko Biloba w dawce 60-120 mg poprawia mózgowy przepływ krwi, jest antagonistą receptora GABY (kwas ?-aminomasłowy – organiczny związek chemiczny z grupy aminokwasów, który pełni funkcję głównego neuroprzekaźnika o działaniu hamującym w całym układzie nerwowym)i receptora 5-HT3, antagonist i regulator glicyny, inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny, posiada działanie neuroprotekcyjne, jest induktorem izoenzymu CYP3A i regulatorem glutaminianu sodu.

Gotu kola jest znana w Chinach jako roślina długowieczności. W Indiach jest uważana za jedną z najbardziej odmładzających roślin. Należy ona do nielicznej grupy roślin wzmacniających regenerację komórek mózgowych, zapobiega procesom starzenia, nazywana jest „pożywką dla mózgu”. Polepsza krążenie w mózgu i zabezpieczenie jego tlenem, wzmacniając w ten sposób zdolności umysłowe, przyśpiesza procesy myślenia, poprawia pamięć, polepsza potencję, łagodzi migrenowe bóle głowy, zwalnia postępowanie choroby Parkinsona i Alzhajmera, łagodzi objawy amnezji i pomaga w okresie rekonwalescencji po udarach, wylewach. Gotu Kola poprawia też metabolizm, koncentracje, sprawność umysłową i fizyczną.

zdjecie 2

  1. LOBELINA, EFEDRYNA, STRYCHNINA

Lobelinum – to alkaloid występujący w stroiczce rozdętej (lobelii). Pobudza ona ośrodek oddechowy – czynią głębszy oddech (podobnie jak efedryna), pobudza ośrodek naczynioruchowy, zwiększają potliwość i wydzielanie śliny, podnosi potencję, aktywuje proces uczenia i zapamiętywania, zwiększa ruchliwość i znosi uczucie zmęczenia, zwiększa wydolność psychiczną i fizyczną

Lobelina była podawana przy zahamowaniu lub porażeniu ośrodka oddechowego, w zatruciach czadem, morfiną, po przedawkowaniu narkotyków, środków nasennych, w ratowaniu topielców.

Surowcem farmaceutycznym jest ziele – Herba Lobeliae

Efedryna –Ephedrinum hydrochloricum – alkaloid występujący w przęśli – Ephedra (Są to rośliny euroazjatyckie) Silnie pobudza ośrodkowybrain doping cz1 nootropiki naturalne1 układ nerwowy, zwiększa napięcie mięśni, siłę fizyczną i zdolność postrzegania oraz zapamiętywania, pobudza ośrodki wegetatywne, zwłaszcza ośrodek naczynioruchowy i oddechowy, pobudza psychicznie, pobudza czynności serca.Ułatwia kojarzenie zdarzeń i zapamiętanych informacji. Zwiększa gotowość i chęć do pracy fizycznej oraz psychicznej. Efektywnie zwiększa wydolność fizyczną.

zdjecie 3

Strychnina (Strychninum) – alkaloid występujący w roślinie o nazwie kulczyba wronie oko – Strychnos nux vomic. Surowcem farmaceutycznym jest nasienie kulczyby Semen Strychni. Strychnina pobudza ośrodkowy układ nerwowy, w dużych dawkach poraża go! Po zażyciu strychliny następuje wyraźny wzrost percepcji wrażeń słuchowych, wzrokowych (wzrok ulega wyostrzeniu, barwy i szczegóły stają się wyraźniejsze, postrzeganie sprawniejsze), węchowych (zaczynamy czuć więcej zapachów niż zwykle), dotykowych i smakowych (odbiór nut smakowych jest silniejszy i szerszy). Działanie to utrzymuje się u niektórych osób nawet 3-4 dni po zażyciu dawki 5 mg, następuje wybitny wzrost wydolności psychicznej i fizycznej, poprawiają się procesy uczenia się, przypominania i kojarzenia. Strychnina pobudza krążenie krwi i ukrwienie mózgu oraz narządów płciowych.

  1. KATYNA, WINKAMINA I TEOBROMINA

Katyna należy do fenyloalkiloamin występujących w roślinie o nazwie czuwaliczka jadalna – Catha eduli. Jej działanie jest porównywalne do amfetaminy, posiada właściwości pobudzające psychicznie, wywołuje euforię i zwiększa wydolność psychofizyczną.

Winkamina (Vincamine, Vincaminum) jest alkaloidem występujący w rodzaju Vinca (barwinek). Jest stosowana w leczeniu zaburzeń krążenia mózgowego, krążenia w siatkówce, niedotlenienie mózgu na tle niewydolności krążenia, zawrotów głowy, szumu w uszach na tle niedokrwienia mózgowia, zaburzeń pamięci i uczenia się, zwłaszcza w podeszłym wieku. Poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych w mózgu, poprawia przepływ krwi przez mózgowie i przez to dowóz tlenu i składników odżywczych do neurocytów.

Teobromina jest alkaloidem. Małe dawki teobrominy rozszerzają naczynia krwionośne mózgu, naczynia wieńcowe serca i naczynia nerkowe, przez to jest stosowania przy zaburzeniach krążenia i niewydolności nerek z obrzękami. Polepsza ona procesy myślowe poprzez poprawę ukrwienia mózgu, a duże dawki teobrominy obniżają ciśnienie krwi.

  1. KWASY TŁUSZCZOWE EPA/DHA

Dużo badań kwasów tłuszczowych omega 3 pokazały właściwości, które mogą pomoc w leczeniu takich chorób jak zaburzenie dwubiegunowe czy ADHD- zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi . Dawkowanie omega-3 jest w granicach 1-2.5 g DHA i 2-3 g EPA. Choć badania tego naturalnego środka są na dużą skale, konfliktowe, ekstensywne i oczywiście jak najbardziej mylące, sklejając je w całość można się domyśleć prawdziwej natury potencjalnych korzyści płynących z suplementacji kwasami tłuszczowymi, nie wchodząc nawet w domenę dietetyczna. Kwasy tłuszczowy z grupy omega-3 wpływają na kształtowanie się i pracę mózgu: poprawiają jego ukrwienie i usprawniają przepływ bodźców nerwowych między substancją szarą i białą. Z tego powodu tran jest polecany przede wszystkim dzieciom, by lepiej się rozwijały i nie miały problemów z pamięcią i koncentracją, a także osobom starszym by zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera oraz demencji (otępienia).

zdjecie 4

  1. WITAMINY D, E I A

Witamina D (cholekalcyferol) to naturalnie występująca w organizmach zwierzęcych substancja, spełniająca rolę prohormonu. Badania wskazują na zależność między występowaniem depresji, a poziomem witaminy D – im niższy poziom, tym częściej pojawia się obniżony nastrój, wysoki poziom lęku, fobie, neurozy i spadek odporności. W ponad 80 % jest ona syntetyzowana w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych, a więc wiadomo że niedobory występują głównie przez brak słońca, krótki jesienny i zimowy dzień. Często mówimy i tłumaczymy zły nastrój tzw „ jesienną/zimową depresją”, a wtedy właśnie pojawia się największy spadek poziomu witaminy D . Jeżeli człowiek wykazuje objawy depresji i ma jednocześnie niski poziom witaminy D, lepiej zapewnić mu odpowiednie suplementy. Dawka 2.000 j.m witaminy D będzie wystarczająca w pomocy załagodzić spadki nastroju. Witamina D podawana z witaminą K2 usprawnia wchłanianie wapnia z jelit do krwi oraz z krwi do kości.

zdjecie 5

Niedobór witaminy E prowadzi do niedoczynności przedniego płata przysadki mózgowej, wraz z witaminami B i C, regeneruje i chroni system nerwowy i układ odpornościowy. Jeśli pojawi się niedobór witaminy E, organizm jest bardziej podatny na wystąpienie depresji, pojawia się nadmiar kortyzolu, który może doprowadzić do uszkodzeń neuronów. Dzienna norma 300mg. Najlepiej spożywać z pożywienia.

Niedobór witaminy A prowadzi do drażliwości, niedowidzenia o zmierzchu i w nocy (tzw. kurza ślepota) i opóźniona akomodacja oka w ciemnościach (jeśli przekracza 10 sekund – jest to oznaka niedoboru wit. A) , suchością gałki ocznej (brak łez). Najlepiej dostarczać z pożywienia. Minimalna norma 3,000 IU. Witamina A dobrze się przyswaja z wątróbki , np. 100 g wątróbki z kurczaka/ wołowiny ma 27,000 IU, do tego wątróbka ma bardzo dobry profil aminokwasowy.

  • Artykuł ma charakter informacyjny. Wyniki badań i dolegliwości warto konsultować z lekarzem.