Mimo, że ciąża w moim przypadku była planowana muszę szczerze się przyznać, że doświadczyłam szoku oraz nawet uczucia paniki i lęku, kiedy zobaczyłam 2 kreski na teście, gdyż nie oczekiwałam i nie byłam przygotowana psychicznie do tego, że do zapłodnienia dojdzie aż tak szybko. Wiem, śmiesznie to brzmi, ale zrozumieją to osoby, których ciąża tak samo „zaskoczyła” lub które znają całą moją historię i wiedzą przez jakie zdrowotne tarapaty swojego czasu przeszłam, w tym tarapaty hormonalne.

Mówiąc o tym, że zaszłam w ciąże bardzo szybko mam na myśli, że za pierwszym razem, czyli w pierwszym cyklu menstruacyjnym, kiedy stwierdziliśmy z mężem, że minęło po ślubie wystarczająco czasu i w sumie nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzyć rodzinkę. Ze względu na charakter swojej działalności (pracę z kobietami, które często się starają o ciąże zdecydowanie średnio powyżej trzech cykli menstruacyjnych, aż do sześciu czy nawet dwunastu cykli) i wiedzę oraz świadomość, którą posiadam, zdawałam sobie sprawę jakim skomplikowanym procesem jest „cud poczęcia” o czym mówiłam w poprzednim tygodniu – proces zajścia w ciążę nie jest ani prosty, ani szybki jak się może wydawać.

I TRYMESTR – OD ZYGOTY DO ZARODKA I PŁODU

Często używam określenia I, II, III trymestr totalnie zapominając, że większość par (które jeszcze nie przechodziły ciąże) nie wie co się kryje za tymi pojęciami, które tygodnie ciąży podlegają pod każdy z trymestrów oraz co się w tych poszczególnych tygodniach oraz trymestrach dzieje z rozwojem zarodka a następnie płodem.

JAK SIĘ OKREŚLA WIEK CIĄŻOWY?

W momencie, kiedy zobaczycie pozytywny test ciążowy do tego, aby określić wiek ciąży używa się regułę Naegelego, która za pierwszy dzień ciąży przyjmuje pierwszy dzień cyklu, czyli pierwszy dzień miesiączki w cyklu, w którym następna miesiączka się nie pojawiła.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi, i jego całość znajduje się tu.

linku również znajdzie się film na YT.