WZROST WAGI KOBIETY CIĘŻARNEJ

Na temat wagi w przebiegu ciąży można usłyszeć oraz przeczytać strasznie dużo porad czy opinii – najczęściej bardzo sprzecznych. Wszędzie się trąbi o tym, jaki jest prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży i każda kobieta, która przybiera mniej lub więcej niż narzucone z góry zakresy referencyjne, odczuwa ogromny niepokój czy nawet wyrzuty sumienia. Słusznie czy nie? Wywnioskujcie same po przeczytaniu artykułu, odsłuchaniu nagrania na YT oraz po obecności na najbliższym lajfie, gdzie sobie na ten temat porozmawiamy jeszcze więcej.

Wspomniane zakresy referencyjne zależą od wyjściowego poziomu wskaźnika BMI (który ma dużo wad). Zalecenia co do przyrostu masy ciała w trakcie ciąży, w odniesieniu do przedciążowego BMI, bazują na wytycznych Instytutu Zdrowia (USA). 

ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ W TRAKCIE CIĄŻY

Lekarze, położne oraz dietetycy kładą dość spory nacisk na kwestię związane z przyrostem masy ciała w ciąży, ze względu na to, że obecnie nadwaga i otyłość u ciężarnych stanowią jeden z najważniejszych problemów położniczych, zwiększających ryzyko wielu powikłań matczynych, jak i płodowych. Przyrost masy ciała stanowi częsty przedmiot badań. Do najczęstszych powikłań opisywanych w związku z jego nieprawidłowościami należą: zbyt niska (poniżej 3 kg) lub zbyt wysoka (powyżej 4 kg) masa urodzeniowa dziecka oraz zwiększone ryzyko wielu chorób dziecka w wieku dorosłym: cukrzycę ciężarnych, nadciśnienia indukowanego ciążą, porodów przedwczesnych czy częstość wykonywania cięć cesarskich.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.

linku również znajdzie się film na YT.