Od aktu miłosnego wszystko się zaczęło…

Skoro już jesteśmy przez ostatnie dwa tygodnie przy tematach związanych z porodami przedwczesnymi czy też celowym wywoływaniu porodu, kiedy już ciąża jest donoszona, to nie można ominąć tematu jakim jest seks.

Seks czy stymulacja sutków jest jednym z alternatywnych metod zalecanych przez położne w celu indukcji porodu. O ile w ciąży donoszonej kobieta nie boi się regularnie kochać ze swoim partnerem (biorąc pod uwagę powyższe zalecenia), to kobiety, które jeszcze nie maja donoszonej ciąży nader często odmawiają pieszczot i bliskości partnerskiej mając przed oczami straszną wizję porodu przedwczesnego zaraz po zakończonym stosunku.

Czy rzeczywiście drażnienie brodawek sutkowych, co powoduje wydzielanie oksytocyny, stosunek seksualny poprzez dostarczenie do dróg rodnych nasienia zawierającego prostaglandyny czy poprzez wpływ znowuż tej samej oksytocyny, która się uwalnia w wyniku orgazmu możemy spowodować poród przedwczesny i ma to uzasadnienie naukowe, czy jednak jest kolejnym tematem opartym na wiedzy oraz pojedynczych historiach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które nie mają żadnego uzasadnienia w literaturze naukowej? Temu się przyjrzymy w tym tygodniu projektu.

WNIOSEK

Tym razem wyjątkowo zacznę od podsumowania – po przeanalizowaniu dużej ilości literatury naukowej bezzasadne są obawy o poród przedwczesny na skutek aktu seksualnego. Oczywiście pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo oraz niema przeciwsskazań lekarskich! Jeśli dziecko, macica itd. nie są odpowiednio „przygotowane” i „dojrzałe” do porodu, skurcze w trakcie orgazmu nie będą mieć charakteru wczesnej czynności porodowej – zatem poród przedwczesny na skutek seksu raczej odpada. Natomiast można znaleźć doniesienia, iż seks rzeczywiście by mógł wywołać poród, ale wtedy, kiedy już macica, szyjka macicy, dziecko itd. będą na to gotowe, czyli przy terminie donoszonym.

CO INDUKUJE PORÓD?

Żeby zrozumieć, dlaczego stosunek seksualny przy zdrowej, fizjologicznej ciąży nie może spowodować porodu przedwczesnego musimy zrozumieć w ogóle jak dochodzi do tego, że poród się zaczyna oraz jakie mechanizmy w tym biorą udział.

Poród definiuje się poprzez proces wymagający REGULARNYCH, SKUTECZNYCH skurczów, które doprowadzą do zgładzenia oraz rozwarcia szyjki macicy i w konsekwencji – wydalenie dziecka z macicy.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.

W linku również znajdzie się film na YT.