Prolaktyna jest hormonem, której nazwa pochodzi od jej pierwszej poznanej roli – czyli laktacji (procesu wydzielania mleka). Rola prolaktyny w naszym organizmie jest w rzeczywistości bardziej złożona i skomplikowana oraz co najważniejsze nie ogranicza się tylko do laktacji i kobiet. PRL jest jednym z najbardziej wszechstronnie działających hormonów, bo wywiera swój wpływ aż na ok. 300 procesów biologicznych.

W dzisiejszym wpisie jednak rzeczywiście się skupimy na tym jaka jest rola prolaktyny poza aspektami laktacji – związanych z ciążą, macierzyństwem, ale też tacierzyństwem.

MIEJSCE POWSTAWANIE I REGULACJA PRODUKCJI PROLAKTYNY

Prolaktyna (PRL) jest hormonem peptydowym kodowanym przez gen PRL oraz wydzielanym GŁÓWNIE przez przedni płat przysadki mózgowej – przez tzw. komórki laktotroficzne, które stanowią aż około 35–55% całkowitej populacji komórek przysadki mózgowej!

Inne tkanki i narządy, które również wytwarzają lub stymulują wytwarzanie prolaktyny to między innymi:

  • Macica;
  • Komórki układu odpornościowego;
  • Komórki skóry;
  • Tkanka tłuszczowa.

Podobnie jak inne hormony przysadki mózgowej, produkcja prolaktyny jest pod kontrolą podwzgórza, które wytwarza różne czynniki sygnalizacyjne, które mają za zadanie albo stymulować, albo hamować wydzielanie prolaktyny w przysadce mózgowej, jak np.: peptyd uwalniający prolaktynę (PrRP), neuroprzekaźnik dopamina, TRH, estrogeny, oksytocyna. Inne czynniki jak np. serotonina, opioidy czy histamina mogą modulować uwalnianie prolaktyny za pomocą mechanizmu autokrynnego/parakrynnego.

Chociaż wyżej wspomniany gen prolaktyny jest zaprogramowany genetycznie, aby odpowiadać na wiele wyżej wspomnianych czynników regulujących jego tzw. transkrypcję – czyli mówiąc wprost na aktywność genu wpływającą na ilości produkowanej prolaktyny, to jednak estrogeny pozostają głównymi modulatorami tejże transkrypcji genetycznej dla genu prolaktyny.

ROLA PROLAKTYNY W CIĄŻY

No dobrze…wiemy, że po porodzie wysokie stężenie prolaktyny umożliwia kobietom wytwarzanie mleka, ale co się z tym hormonem dzieje w ciąży oraz jaką rolę spełnia?

Podczas ciąży przysadka powiększa się, osiągając objętość prawie dwukrotnie większą niż jej normalny rozmiar przed ciążą – odpowiada za to intensywny wzrost wyżej wspomnianych komórek laktotroficznych! Niesamowite, co?

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi, i jego całość znajduje się tu.

W linku również znajdzie się film na YT.