Podjęłaś tą ważną decyzję życiową, że chcesz z partnerem starać się o potomstwo. Biorąc pod uwagę, że ciąża jest ogromnym wyzwaniem dla kobiecego organizmu powstaje pytanie czy warto jakoś specjalnie się przygotować do niej?

Thoughts of having a baby

Ostatnimi czasy mamy prawdziwy BOOM na tzw. świadome macierzyństwo. Ze względu na coraz większą świadomość społeczeństwa co do prozdrowotnej roli odpowiedniego sposobu odżywiana, stylu życia, celowanej suplementacji czy profilaktycznej diagnostyki laboratoryjnej coraz więcej kobiet chce do ciąży odpowiednio się przygotować, aby zwiększyć szansę na to, że będzie ona przebiegać sprawniej (co by to nie znaczyło) oraz by zapewnić dziecku jak najlepszy start.

UCZ SIĘ NA CZYICHŚ BŁĘDACH

Ja osobiście specjalnie do ciąży się nie przygotowywałam, ale tylko ze względu na to, że od lat dbałam o to w jaki sposób się odżywiam oraz robiłam co rok przegląd stanu zdrowotnego w postaci przeglądu podstawowych badań laboratoryjnych. Stwierdziłam, że skoro dobrze się czuje to nie będę się doszukiwać na siłę problemów. Jednak, zrobiłabym przegląd stanu zdrowotnego na 3-6 miesięcy przed tym jak zaszłam w ciąże gdybym mogła cofnąć czas. Dlaczego? Między innymi ze względu np. na to, że mimo odpowiedniego odżywiania po zrobieniu badań w pierwszym trymestrze ciąży okazało się, że mam niedobory kluczowych dla rozwoju płodu witamin, i musiałam szybko te niedobory nadrabiać. Ta sytuacja wywarła na mnie tylko niepotrzebny stres, którego bym mogła uniknąć gdybym zrobiła badania chociażby na te 3 miesiące przed ciążą.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi, i jego całość znajduję się tu.

W linku również znajdzie się film na YT.