Zgodnie z obietnicą, w tym tygodniu biorę pod lupę kwestię związane z tym czy rzeczywiście mamy się obawiać niektórych preparatów ziołowych/różnego rodzaju substancji naturalnych, które w obiegowej opinii i według Doktor GOOGLE noszą miano tych, które zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego poprzez np. wywoływania skurczy macicy i wędrują w internecie pod hasłami „sposoby na wywołanie porodu”, „zioła zakazane w ciąży” itd.

Część 1

Jest to temat, którego się obawiają kobiety w ciąży, które jeszcze nie mają skończonego 37 tygodnia ciąży oraz temat, dzięki któremu kobiety z zakończonym 39-40 TC próbują poród przyśpieszyć w sposoby domowe/naturalne obawiając się zmedykalizowanego wywoływania porodu.

Biorąc pod uwagę fakt, że o ile FDA opracowała system klasyfikacyjny co do bezpieczeństwa lub zagrożenia stosowania leków u kobiet w ciąży, to w przypadku preparatów naturalnych takiej klasyfikacji nie ma, więc, aby dostarczyć moim czytelnikom najlepszej dostępnej, opartej na wiarygodnych dowodach naukowych informacji na temat bezpieczeństwa lub niebezpieczeństwa stosowania różnych substancji naturalnych w czasie ciąży, w poprzednim artykule zamieściłam tabele z hierarchią dowodów naukowych, zarówno co do skuteczności substancji X ogólnie (poza stanami ciąży) jak i bezpieczeństwa lub niebezpieczeństwa stosowania substancji X w przebiegu ciąży. I na podstawie tych tabel w tym wpisie, opiszę parę wybranych i najbardziej popularnych preparatów ziołowych czy różnego rodzaju substancji naturalnych.

WYBRANE SUBSTANCJE NATURALNE

Opisując każdy z preparatów ziołowych/różnego rodzaju substancji naturalnych będę przedstawiać temat w tabeli następująco:

  • Nazwa zwyczajowa pod którą powszechnie określa się daną substancję naturalną;
  • Wskazania – główne wskazania terapeutyczne dla zioła (poza stanami ciąży) zgodnie z hierarchią dowodów naukowych;
  • Ciąża – bezpieczeństwo stosowania danej substancji podczas ciąży. Zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach bezpieczeństwo zioła w czasie ciąży ocenia się na podstawie ocen / poziomów dowodów (patrz rozdział 3);
  • Część, która zapewnia terapeutyczne korzyści danej substancji naturalnej, np. korzeń, liść, łodyga.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.

W linku również znajdzie się film na YT.