Po tym jak bardzo dokładnie już omówiliśmy kwestie związane z dietą prenatalną, przyrostem masy ciała w przebiegu ciąży oraz aktywnością fizyczną warto poruszyć szereg czynników prenatalnych oczywistych lub mniej oczywistych mających wpływ na rozwój dziecka.
Zanim przejdziemy do dalszej części artykułu, warto wspomnieć, że zasada „lepiej dmuchać na zimne, niż przypadkiem się sparzyć” może mieć też swoje skutki uboczne w postaci:
- Nadmiernego stresu – np. wtedy, kiedy jakiś czynnik ma potencjalny minimalny negatywny wpływ na rozwój dziecka, a stres odczuwalny w związku z narażeniem na ten czynnik jest o wiele gorszy;
- Usunięcie ciaży – Zdarzają się skrajne przypadki, kiedy np. rodzice ze strachu decydują się na usunięcie ciąży, bo np. zanim się dowiedzieli o ty, że kobieta jest w ciąży byli na wakacjach i nadużywali alkoholu.
Zanim zaczniesz panikować, warto pamiętać o tym, że nie samo narażenie na negatywny czynnik X jest kluczowe, ale przede wszystkim jego dawka (stopień nasilenia anomalii rozwojowej zależy od dawki i czasu trwania ekspozycji na teratogen) oraz okres narażenia na działanie tego czynnika (istnieją krytyczne okresy wrażliwości tkanek i narządów).
W tym artykule więc opiszę tylko najważniejsze czynniki, które wobec obecnego stanu wiedzy naukowej są szkodliwe, a które nie stanowią wbrew mitom żadnego zagrożenia. Warto tez wspomnieć, że pomimo powyżej informacji nie ma okresu rozwoju całkowicie bezpiecznego przed działaniem czynników teratogennych, i czynniki te nie muszą być szkodliwe dla matki, aby być szkodliwe dla płodu.
Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.