Drugi trymestr zaczyna się wraz z rozpoczęciem 14 tygodniem ciąży i kończy się wraz z zakończeniem 27 tygodnia – czyli są to 4 (14-17TC), 5 (18-22TC) oraz 6 (23-27TC) miesiące ciąży.  Płód w tym czasie wkracza w bardzo ciekawy etap rozwoju.

Wiele kobiet określa II trymestr złotym okresem ciąży, który w porównaniu do I trymestru jest tymczasowym powrotem do dobrego samopoczucia (taka trochę cisza przed burzą) i mniejszej ilości zmartwień, związanych między innymi z faktem, że aż ok. 80% poronień to są poronienia wczesne dotyczące I trymestru – zaczynamy się ciążą cieszyć i informować o tej radosnej nowinie ludzi z naszego otoczenia. Dodatkowo ciąża staje się powoli widoczna, brzuch robi się zaokrąglony, ale jeszcze nie na tyle duży, aby ciążyć i przeszkadzać oraz, co najfajniejsze, – mija wiele dolegliwości (ale dochodzą inne), które występowały w pierwszym trymestrze.

NAJWAŻNIEJSZE BADANIA II TRYMESTRU

Wspominałam już o tym, że Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, aby wizyty u prowadzącego ginekologa w przebiegu ciąży, odbywały się mniej więcej raz na miesiąc. Czasami się zdarza, że takich wizyt trzeba więcej, czasami mniej. Warto więc pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u specjalistów i dbać o siebie tak dobrze, jak tylko potrafimy.

Jakie badania na Ciebie czekają w ramach przebiegu i kontroli ciąży w II trymestrze?

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.

W linku również znajdzie się film na YT.