Po raz kolejny wspominam o tym, że u kobiet ciężarnych zachodzi dużo zmian adaptacyjnych nie tylko w kwestiach widocznych gołym okiem jak anatomia (np. postawa ciała na skutek zwiększającego się brzuszka), a również wiele zmian fizjologicznych, biochemicznych, hematologicznych i immunologicznych. Te wszystkie zmiany adaptacyjne, które obejmują duży wzrost wydzielania hormonów płciowych oraz hormonów peptydowych, są napędzane przez rosnący płód i są one niezbędne do utrzymania ciąży oraz jej szczęśliwego zakończenia.

Jednak skutki i rola tych skoków hormonalnych w przebiegu ciąży dla mózgu są nadal mało znane. ALE! Wiemy już coraz więcej na ten temat.

W tym artykule chciałabym wspomnieć o tym, jak ciąża wpływa na nasz mózg na wielu poziomach i czy zjawisko „baby brain” w ogóle istnieje, czyli czy ma naukowe poparcie oraz swoją drogą uzasadnienie.

ZMIANY ADAPTACYJNE W MÓZGU CIĘŻARNEJ

Badania naukowe wykazują, że ciąża i laktacja są związane z różnymi zmianami w plastyczności neuronalnej mózgu. Neuroplastyczność oznacza zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, mających na celu ich reorganizację, adaptację do nowych warunków, zmienność i samonaprawę.

U kobiet ciężarnych bardzo intensywnie zachodzą dynamiczne zmiany strukturalne i funkcjonale w mózgu, które są spowodowane wzajemnym oddziaływaniem czynników hormonalnych i środowiskowych, w tym neurogeneza wieku dorosłego, zmiany w funkcjonalnej i strukturalnej plastyczności synaptycznej (przebudowa synaptyczna) oraz przebudowa dendrytyczna w różnych obszarach mózgu. Niektóre zmiany w mózgu są tymczasowe, a inne trwałe. Wszystkie wymienione zmiany są uważane nie tylko za konieczne dla prawidłowego rozwoju płodu i noworodka, ale też mają kluczowe znaczenie dla fizjologicznego i psychicznego zdrowia matki.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.

W linku również znajdzie się film na YT.