Po raz setny zaczynam artykuł od wstępu, w którym przypominam, że u kobiet, które są w ciąży zachodzi dużo zmian adaptacyjnych nie tylko w kwestiach widocznych gołym okiem, jak anatomia (np. postawa ciała na skutek zwiększającego się brzuszka), a również wiele zmian fizjologicznych, biochemicznych, hematologicznych i immunologicznych.

Jak to się dzieje, że kobiety w ciąży są szczególną grupa osób narażonych na anemię oraz jakie są rodzaje anemii, jak je wykryć, jakie są skutki anemii dla płodu i przyszłej matki oraz co z tym wszystkim robić, aby sobie pomóc poruszam w tym artykule oraz nagraniu na YT.

CZYM W OGÓLE JEST ANEMIA?

Nasza krew produkowana w każdej mikrosekundzie życia jest niesamowicie fascynująca i spełnia bardzo dużo ważnych funkcji, dzięki którym utrzymuje nasze komórki przy życiu. W organizmie dorosłej kobiety jest średnio 5 litrów krwi, która na bieżąco jest wymieniania/odtwarzana. Aby te procesy jednak zachodziły sprawnie potrzebujesz dostarczać odpowiednich substratów budulcowych krwi (witaminy, minerały, białka, tłuszcze, węglowodany) wspomagających pracę szpiku i nerek. Jeśli przez dłuższy okres czasu będzie niedobór różnego rodzaju składników odżywczych do budowy krwi, to w końcu rozwinie się np. anemia o której w tym artykule będzie mowa.

Anemia, nazywana również niedokrwistością, jest najczęstszym zaburzeniem krwi w którym dochodzi do zmniejszeniu stężenia hemoglobiny, hematokrytu i/lub liczby erytrocytów (czerwonych krwinek), co niesie ze sobą szereg objawów poruszanych w dalszej części artykułu.

ZMIANY ADAPTACYJNE W UKŁADZIE KRWIOTWÓRCZYM U KOBIET W CIĄŻY

W przebiegu zdrowej, fizjologicznej ciąży objętość osocza krwi (płynny składnik krwi, w którym są zawieszone elementy morfotyczne jak czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi) stopniowo wzrasta osiągając 50% wzrostu do ok. 34 tygodnia ciąży. Ponieważ wzrost objętości osocza jest większy niż wzrost masy czerwonych krwinek (erytrocytów), następuje ich spadek oraz spadek stężenia hemoglobiny i hematokrytu.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.

W linku również znajdzie się film na YT.