Zawsze mówiłam, że dla mnie trening jest jak medytacja, czas tylko dla mnie, przy którym czuje błogostan – zadowolenie oraz odprężenie psychiczne. Dzieje się tak ze względu na produkcję endorfin podczas aktywności fizycznej. Endorfiny (endogenne opioidy), potocznie się nazywa hormonami szczęścia, które łagodzą odczucie stresu, bardzo poprawiają nastrój, mogą powodować fajny euforyczny stan oraz nawet zmniejszać odczuwanie bólu. To dzięki endorfinom i ich efektom przeciwbólowym kobieta jest w stanie przetrwać ból porodowy. W trakcie porodu na życzenie kobiety jest możliwość dodatkowo podać leki, które mają aktywność opioidowa i ze względu na to działają przeciwbólowo.

Wiele doniesień naukowych pokazuje, że kobiety ciężarne niezbyt chętnie podejmują się jakiejkolwiek aktywności fizycznej w czasie ciąży, a raczej najczęściej preferują i wybierają bierny wypoczynek. W świetle obecnej wiedzy naukowej takie zjawisko uznaje się za bardzo niekorzystne. Obecnie mówi się, że siedzenie (lub siedzący, mało aktywny styl życia) to drugie palenie – z czym się oczywiście zgadzam.

Dzięki dobrze dobranym, bezpiecznym treningom dla kobiet w ciąży, czyli regularnej aktywności fizycznej, możesz wpłynąć pozytywnie na przebieg ciąży, zmniejszając ryzyko np. cukrzycy ciążowej czy nadmiernemu przybieraniu kilogramów z tkanki tłuszczowej oraz na zdrowie swojego potomka czy również lepiej przygotować swoje ciało do porodu i połogu.

Co to znaczy umiarkowana intensywność w trakcie aktywności kobiety ciężarnej?

Każdy trymestr rządzi się swoimi prawami oraz innymi wytycznymi, co do rodzaju jak i intensywności treningowej. Są to sprawy bardzo indywidualne, zależne od wielu czynników (zaawansowanie ciąży, treningi przed ciążą, samopoczucie przed, w trakcie i po wykonaniu treningu itd.). Jednak, aby nie przesadzić i móc określić intensywność treningową, można posłużyć się paroma metodami.

Artykuł napisany został na blog dla partnera Muscle-Zone.pl w ramach projektu Julia Radzi,i jego całość znajduje się tu.

linku również znajdzie się film na YT.